26 stycznia 2015

Do czego służy czas naświetlania?

26 stycznia 2015
    Witam wszystkich bardzo serdecznie! Dziś chciałbym poruszyć temat czasu naświetlania. Na początek zaczniemy o tym, co to jest. Czas naświetlania to czas otwarcia migawki w której naświetlana jest matryca. Nic wam to nie mówi, prawda? Czym krótszy czas naświetlania, tym bardziej "zamrażamy" ruch, a czym dłuższy to bardziej go rozmywamy.  Czas jest liczony oczywiście w sekundach (1/2s / 1/2000s /  1/50s i można tak wymieniac od 1/1s aż do 1/4000s) 
  
    Podam przykład: Jeżeli ustawimy cz.n. na 1/1000s to ruch stanie w miejscu, jeżeli ustawimy zaś cz.n. na 1/25s ruch obiektu nam się rozmyje i się powieli, czyli powiększy się jego liczba. Do tych zdjęć ustawiłem  1/250s by mąka za modelem (Bratem) mogła być lekko zatrzymana/zamrożona. Kiedy fotografujemy nocą trzeba wspomnieć by zmienić czas na dłuższy lub nawet jak najdłuższy, a jeżeli mamy poranek to możemy go spokojnie skrócić. P.S 1/4s to czas długi, a 1/4000s to czas krótki.

7 komentarzy:

 1. Myślę że to przydatna rada dla początkujących! :)
  Super zdjęcia.

  OdpowiedzUsuń
 2. Pomocny post dla "pasjonatów" fotografii

  OdpowiedzUsuń
 3. Trafiłam na Twojego bloga przez przypadek na jakiejś grupie :-) Fajnie, że robisz ów posty jak ten nawet dla ludzi, którzy fotografią się nie interesują a żeby poznali ją "od kuchni" - ja również interesuję się fotografią, to moja pasja jak i zawód więc będę odwiedzać Twojego bloga częściej. Pozdrawiam! :-)
  http://sylvviusz.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo przydatny post :)
  Zdjęcia cudowne!

  OdpowiedzUsuń
 5. Rozświetliłeś temat! Bardzo ciekawy blog i niesamowite zdjęcia :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo ciekawy temat :) Mi się podobają rozmyte światła samochodów ;)!
  pozdrawiam http://selectedcaptures.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. przeglądam kolejne i kolejny twoje posty i blog jest bardzo interesujący, na pewno będę czytać by czegoś się nauczyć :) obserwuję!

  OdpowiedzUsuń

Dziękuje za komentarz !
Każdy komentarz zachęca do dalszego pisania.
Odpowiadam, na uzasadnioną krytykę

Fotografia © 2014